Baza pomysłów na podróże

Jak już pewnie niektórzy z Was wiedzą, podstawą moich działań prawie zawsze jest plan. Mniej lub bardziej rozbudowany, ale plan lub harmonogram musi być. To samo dotyczy moich pomysłów na nowe podróże. W dzisiejszym wpisie pokażę Wam, jak kolekcjonuję i przechowuję pomysły, aby potem przekształcić je w plan zwiedzania. Służy mi do tego baza pomysłów.

W codziennym planowaniu korzystam z Planera Pełnego Czasu. Po długim czasie szukania i eksperymentowania z różnymi notesami i zeszytami, w końcu trafiłam na ten, który w totalnie spełnia wszystkie moje oczekiwania. Jest w stanie pomieścić wszystkie moje zachcianki, a przy tym nigdy nie protestuje. W pewnym momencie zrezygnowałam z klasycznych kalendarzy, ponieważ ograniczały one to, co chciałam w nich zapisywać. Teraz sama decyduję ile miejsca przeznaczyć na konkretne tematy i mogę tym dowolnie żonglować.

Dlaczego o tym mówię? Głównie dlatego, że planner nie służy mi tylko do zapisywania codziennych zadań na kartkach z kalendarzem, ale także do robienia wszelkiego rodzaju list, plansz i trackerów. Dla jasnśoci: przestałam się bawić w zapisywanie np. filmów do obejrzenia, ponieważ i tak nigdy ich później nie oglądałam. Bardziej chodzi o listy typu „większe wydatki w ciągu roku”, „cele i plany na 2020” czy „odpowiedzi na pytania na rozmowy kwalifikacyjne”. Wśród nich znajduje się także kilka stron poświęconych miejscom do odwiedzenia w Polsce, Europie i na świecie. Jak możecie się domyślić: te kilka stron stało się dla mnie zbyt ciasne, dlatego przeniosłam swoje pomysły na tablicę Trello.

Co to jest Trello?

Trello jest to narzędzie dostępne online do organizowania i planowania projektów. Można w nim tworzyć tablice, karty, listy zadań, kalendarze, harmonogramy. Aplikacja pozwala na dodawanie osób, którym przydzielamy konkretne zadania do wykonania w określonym czasie. Sprawia to, że cały zespół ma wgląd w aktualny stan projektu, a my dokładnie wiemy, gdzie w danym momencie jesteśmy. W moim odczuciu jest to uproszczona wersja popularnego narzędzia Asana, które również służy do zarządzania projektami, ale jest bardziej zaawansowane.

Co więc skłoniło mnie do używania Trello w celach osobistych? Nie mam przecież zespołu, z którym planuję konkretne wyjazdy. Zbieram pomysły i wrzucam je w odpowiednie karty zupełnie sama i dla własnej satysfakcji.

Otóż Trello można wykorzystać do wielu różnych rzeczy, które de facto nie są projektami. Dzięki możliwości segregowania pomysłów i zadań za pomocą kart, możemy tworzyć rozbudowane listy i dowolnie je edytować.

Baza pomysłów na podróż do Hiszpanii

Na chwilę obecną moim największym marzeniem podróżniczym jest kilkumiesięczny wyjazd do Hiszpanii. Dlatego właśnie pozostaje on w kategorii marzeń, ponieważ wiem, że w tym momencie nie mogę sobie na niego pozwolić. Ale w przyszłości zamierzam zjechać Hiszpanię wzdłuż i wszerz. Zbyt mocno fascynuje mnie ten kraj, kultura i język, żebym poleciała na city break do Madrytu, a po czterech dniach miała to nieprzyjemne uczucie, że przecież jeszcze tyle jest tam do zobaczenia, a ja byłam tylko w jednym miejscu.

Dlatego też w plannerze zabrakło mi miejsca na spisanie wszystkich miejsc, które chciałabym odwiedzić. Ponadto zaczęłam od razu robić listy miejsc do zobaczenia w konkretnych miastach. Doszłam do wniosku, że skoro poświęciłam czas na przeczytanie artykułu o Barcelonie, to dlaczego przy okazji mam nie zanotować miejsc do odwiedzenia w tym mieście? Zaoszczędzi to w przyszłości wiele czasu, który musiałabym przeznaczyć na ponownie wyszukiwanie miejscówek, które kiedyś mi się spodobały. Dlatego staram się, aby baza pomysłów na miejsca do odwiedzenia była wypełniona inspiracjami, które w przyszłości będę mogła wykorzystać.

Poniżej pokażę Wam, jak wygląda moja tablica w Trello. Na potrzeby wpisu usunęłam większość kart i zakładek, żeby nie robić zbędnego zamieszania i pokazać Wam moją bazę na konkretnym przykładzie.

Prowincja Malaga – baza pomysłów

Na tapet weźmiemy sobie na przykład bazę pomysłów na wycieczkę po prowincji Malaga. W samym mieście Malaga jest już co oglądać, ale zawsze mam takie poczucie, że jak już jestem w danym miejscu, to chętnie zobaczę też to, co jest w okolicy. W końcu nie wiem, czy jeszcze kiedyś tam wrócę.

Na początku całego procesu tworzenia tablicy w Trello dodałam kilka list z nazwami państw, w których docelowo znajdują się karty z poszczególnymi miastami lub rejonami w danym kraju. Można ustawić sobie konkretny kolor tła lub wybrać zdjęcie w tle z galerii.

Po lewej stronie listy Hiszpania widzicie kartę Malaga, która po kliknięciu wygląda tak:

Istnieje możliwość dodawania zdjęcia jako okładki karty – to sprawia, że nasza tablica wygląda bardziej przejrzyście i jest przyjemniejsza w odbiorze. W opisie wklejam linki ze stron internetowych, na których znalazłam przydatne informacje. Można w ten sposób szybko wrócić do przeglądanych stron bez konieczności tworzenia folderów z zakładkami w przeglądarce.

Po prawej stronie znajduje się kolumna z opcjami, które możemy dodać do karty. W tym przypadku nie dodaję żadnych członków ani terminów, ponieważ nie jest to projekt. Korzystam natomiast z opcji załączników i tworzenia list zadań. Listy zadań wyglądają następująco:

Nie są to więc zadania, ale tematyczne listy z miejscami wartymi odwiedzenia. Po lewej stronie zrobiłam przegląd polecanych miejscówek w Maladze, a po prawej umieściłam przykładowe miasteczka i atrakcje w prowincji Malaga. Gdy chcę powiązać dane miejsce ze zdjęciem, po prostu dodaję poprawnie opisany obrazek jako załącznik. Niestety nie można przypisać obrazka do zadania z listy zadań.

Wstępna trasa zwiedzania

A gdy tak sobie zapisywałam te wszystkie miejsca w Maladze, wrzuciłam je od razu w Google Maps, żeby ustalić najbardziej optymalną trasę zwiedzania. Mapkę zapisałam i również dodałam do hiszpańskiej karty. Kto wie, może przyda się w przyszłości?

Do planowania podróży można wykorzystać wiele różnych narzędzi. A niektórzy nie planują wcale i to też jest jak najbardziej okej! Planowanie i zapisywanie pomysłów sprawia mi radość. Długo szukałam odpowiedniej metody i w końcu mogę powiedzieć, że znalazłam. Trello udostępnia także aplikację, którą w telefonie mam pod ręką cały czas. To sprawia, że pomysły mi nie uciekają, bo dodaję je do swoich list na bieżąco. Jaki jest Wasz sposób na planowanie wycieczek i zbieranie inspiracji? Napiszcie w komentarzu. 🙂