Imponujący widok na zabytkowe spichrze wzniesione nad brzegiem Wisły, najdłuższy most drogowo-kolejowy w Polsce i mnogość gotyckich zabytków na terenie Starego Miasta, to jego znaki rozpoznawcze. Atmosfera miasta zachęca zarówno do odpoczynku na nadwiślańskich błoniach, jak i do spaceru urokliwymi uliczkami. O tym, co warto zobaczyć w Grudziądzu przeczytacie w tym wpisie.

Przygotowując się do moich wyjazdów (czy to prywatnych, czy to z wycieczkami), zawsze zaczynam od wyszukania kilku ciekawostek na temat danego miejsca lub destynacji. Dopiero potem w oparciu o te ciekawostki buduję swoją opowieść, unikając jak ognia faktów historycznych. Niemniej jednak, czasami trzeba coś wspomnieć i co nieco o tej historii wiedzieć.

Gotowi? Zatem ruszamy w drogę! Zapnijcie pasy i usiądźcie wygodnie w fotelu, gdyż za chwilę dowiecie się kilku zaskakujących rzeczy o niewielkim mieście nad Wisłą – Grudziądzu.

Czy wiesz, że…?

  • W Grudziądzu znajduje się najdłuższy most drogowo-kolejowy w Polsce? Ma on 1098 metrów długości i dzieli się na 11 przęseł. Przeprawa zajmuje więc trochę czasu, ale przy okazji można podziwiać piękny widok na panoramę miasta. Most nosi imię Bronisława Malinowskiego, który był sportowcem i olimpijczykiem. Niestety w 1981 roku zginął w wypadku drogowym właśnie w tym miejscu.
  • Grudziądz to najmniejsze miasto w Polsce, w którym funkcjonuje sieć tramwajowa? Tramwaje kursują tam nieprzerwanie już od ponad 100 lat! Jeśli jesteście fanami nietuzinkowego zwiedzania miast, możecie obejrzeć je podczas przejażdżki jedną z linii tramwajowych.
  • Najlepszy widok na Stare Miasto rozciąga się z wieży Klimek na Górze Zamkowej. Oryginalną wieżę wysadzili Niemcy w czasie II wojny światowej. Natomiast teraz, wśród pozostałości po zamku krzyżackim, dokonano jej rekonstrukcji.
  • Na ławeczce w rynku siedzi Mikołaj Kopernik i obserwuje życie na Starym Mieście. Dlaczego? Umiejscowienie tam figury ma związek z traktatem o monecie, który Kopernik wygłosił w Grudziądzu w 1522 roku.

Gotyk, czyli to, co warto zobaczyć w Grudziądzu

Jednym z najważniejszych momentów dla Grudziądza było nadanie praw miejskich w 1291 roku. Dzięki temu zyskano prawo do handlu oraz określono granice średniowiecznego miasta. Niegdyś zamykał je system obwarowań: fosa, podwójny mur, baszty, bramy. Jednak od strony Wisły stał tylko pojedynczy mur, który w XIV wieku zastąpiono rzędem obronnych spichlerzy. Ich powstanie wiązało się z rozwojem Grudziądza i czerpaniem dużych zysków z handlu zbożem.

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od obejrzenia gotyckich spichrzów od strony Wisły. Wiosną i latem okoliczni mieszkańcy spędzają tam wolny czas, relaksując się na nadwiślańskich błoniach, a także uczestnicząc w plenerowych imprezach kulturalnych. Następnie schodami weszliśmy do góry, aby zobaczyć budynki od drugiej strony. Nie były już one tak zdumiewające, ponieważ są trochę zaniedbane, a niektóre z nich nieużytkowane. Mijając pomnik ułana z dziewczyną, który nawiązuje do kawaleryjskich tradycji miasta, udaliśmy się w stronę rynku.

pomnik ułana z dziewczyną Grudziądz; co warto zobaczyć w Grudziądzu

Widzieliśmy m. in. barokowy zespół pojezuicki, gdzie kiedyś znajdowało się kolegium. Dziś w gmachu funkcjonuje Urząd Miejski. Następnie odwiedziliśmy grudziądzki rynek. Otaczają go niewielkie, kolorowe kamieniczki odbudowane w stylu barkowym. Niestety większość kamienic została zniszczona w czasie wojny. Dziś pośrodku rynku stoi pomnik Żołnierza Polskiego, a w trakcie renowacji placu, przywrócono latarnie stylizowane na XIX-wieczne.

Po drodze na Górę Zamkową, odwiedziliśmy jeszcze bazylikę pw. św. Mikołaja, która jest najstarszym kościołem w mieście. Wieża kościoła jest udostępniona dla zwiedzających w sezonie letnim (w soboty i niedziele).

Najlepszy widok na Stare Miasto, Most Malinowskiego oraz Wisłę, rozciąga się z wieży Klimek, mieszczącej się na Górze Zamkowej. Kiedyś znajdował się tam zamek krzyżacki. Po licznych zniszczeniach i rozbiórkach z zamku pozostała tylko wieża, którą niemieckie oddziały wysadziły w powietrze w 1945 roku. Wieża Klimek została niedawno odbudowana i udostępniona do zwiedzania. Latem 2019 roku wstęp był bezpłatny.

widok na Grudziądz i Wisłę z wieży Klimek - warto zobaczyć w Grudziądzu

Kończąc nasz spacer udaliśmy się w stronę Bramy Wodnej, która jest elementem miejskich fortyfikacji i jedyną z czterech bram, która zachowała się do naszych czasów. Obecnie znajduje się tam Muzeum Miejskie.

Wskazówki i informacje praktyczne

Pomimo, że Grudziądz znajduje się 400 km od Wrocławia, zdecydowanie polecam wycieczkę do tego miasta. My wybraliśmy się samochodem z uwagi na to, że nie było to jedyne miejsce, które zwiedzaliśmy.

Samochód lub autokar (zboczenie zawodowe: zawsze szukam miejsc parkingowych dla autokarów w razie, gdyby przyszło mi jechać tam z wycieczką) warto zaparkować na parkingu nad Wisłą, a dalej udać się piechotą. Grudziądz nie jest dużym miastem, więc spokojnie wystarczą Wam dwie – trzy godziny na spacer i kawę.

Wszystko, co warto zobaczyć w Grudziądzu, można obserwować z wieży Klimek. Jeśli odwiedzicie miasto w weekend, warto zajrzeć do bazyliki i sprawdzić, czy otwarta jest wieża kościoła, z której widok jest równie imponujący.

Chwilę odpoczynku przy ładnej pogodzie możecie zafundować sobie na nadwiślańskich błoniach lub w kawiarence na Górze Zamkowej. Jeśli lubicie spacery, warto wybrać się na drugą stronę Wisły, aby zobaczyć okazałą panoramę miasta znaną ze wszystkich pocztówek.

W Informacji Turystycznej znajdziecie natomiast przydatne mapki i foldery, które pomogą Wam zgłębić wiedzę na temat miasta (adres: Rynek 3-5, Grudziądz).

Województwo kujawsko-pomorskie bogate jest w piękne miasta i miasteczka, które zdecydowanie warto odwiedzić. Na trasie naszej trzydniowej wycieczki znalazł się Grudziądz, Bydgoszcz i Toruń (a przy okazji po drodze jeszcze Gniezno). Każde z tych miejsc ma w sobie pewną magię, której nie można doświadczyć w żadnym innym polskim mieście. To, co warto zobaczyć w Grudziądzu, musicie zobaczyć na własne oczy!