Spreewald - rejs kanałami rzeki Spreewy

Słynie z ogórków, wielu kilometrów krętych kanałów rzecznych, przepięknych krajobrazów i łódek, które sterowane są tak samo jak weneckie gondole. Spreewald – Wenecja Brandenburgii: kraina geograficzna w Niemczech, niemiecka Wenecja, Rezerwat Biosfery UNESCO.

Jeśli kiedykolwiek byliście w Wenecji, z pewnością zachwyciły Was kanały, przepięknie zdobione gondole i gondolierzy w charakterytsycznych strojach. Jeśli nie po drodze Wam do Włoch, zachęcam do wybrania się do naszych zachodnich sąsiadów i odwiedzenia Spreewaldu, nazywanego Wenecją Brandenburgii.

Ludzie płynący kajakami i łódkami po Sprewie - Spreewald - Wenecja Brandenburgii

Spreewald został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Unikatowy, chroniony krajobraz jest efektem ostatniego zlodowacenia, które podzieliło rzekę Szprewę na wiele strumieni i drobnych nurtów. Do niektórych miejsc można dostać się tylko i wyłącznie za pomocą łodzi. W wielu miejscach zaobserwować można bujne trawy i roślinność. W okresie kwitnienia lilii wodnej, kanały rzeki usłane są nimi i dzięki temu wyglądają jeszcze piękniej.

Chronione tereny rzeki Sprewy - Spreewald - Wenecja Brandenburgii

Rejs kanałami rzeki Spreewy

Główną atrakcją turystyczną tej okolicy jest rejs kanałami Sprewy – rzeki we wschodnich Niemczech. Wycieczkę można zacząć np. z przystani w Lubbenau. Jedną łodzią, która sterowana jest przez sternika za pomocą długiej tyczki, mogą płynąć aż 24 osoby! Jednak nie jest to jedyny środek transportu: można również wypożyczyć kajak, który umożliwia wpłynięcie w węższe i mniej uczęszczane kanały.

Po drodze podziwiać można nie tylko przyrodę, ale także piękne domki – często drewniane, z kolorowymi okiennicami, zadbanymi ogrodami i uroczymi figurkami ustawionymi na brzegach kanału. W kilku miejsach wyznaczone są małe przystanie, w których można napić się kawy lub skosztować regionalnych przysmaków.

Drewniany dom na brzegu Sprewy - Spreewald - Wenecja Brandenburgii

Płynąc dalej dociera się do wyspy Lehde, która jest częścią miasta Lubbenau. Znajduje się w niej duża przystań, gdzie można kupić pamiątki, posilić się tradycyjnym nimieckim Bratwust mit Brot oraz zwiedzić skansen i Muzeum Ogórka. Spreewald – Wenecja Brandenburgii (można by powiedzieć: ogórkowa kraina) ma także swoje produkty regionalne.

Zacumowane łódki w przystani, Wyspa Lehde - Spreewald - Wenecja Brandenburgii

Dlaczego akurat ogórka?

Ogórki są regionalnym produktem Spreewaldu. Zwane są ogórkami spreewaldzkimi, a swoją sławę zawdzięczają żyznym glebom i specjalnemu procesowi kiszenia. Na pamiątkę warto kupić pojedynczego spreewaldzkiego ogórka w puszcze, wyglądającej na pierwszy rzut oka, jak puszka napoju gazowanego. Dla miłośników orzeźwiających smaków dobra będzie także lemoniada ogórkowa lub ogórkowy radler.

Jakby tego było mało, ogórki jadące na rowerze, to symbol rowerowego Szlaku Ogórkowego. Coś dla miłoścników kolarstwa, przyrody i pięknych miejscowości (na 260 kilometorwym szlaku znajdują się m.in. miejscowości Cottbus, Burg, Lubbenau, Lubin).

Łódka na rzece Sprewie w otoczeniu zieleni na tle domu - Spreewald - Wenecja Brandenburgii

Wysiadając z łódek w przystani w Lubbenau, natykamy się na sklepik z pamiątkami (ogórkowymi rzecz jasna!). Kupicie tam wszystkie możliwe reginalne ogórki, likiery, marmolady, chrzany, napoje. Osobiście radzę jednak udać się w stronę parkingu, gdzie prawdopodobnie zaparkował Wasz autokar lub zostawiliście samochód – kilka metrów dalej, po drugiej stronie ulicy, znajdziecie stragan z tymi samymi produktami, jednak o niebo tańszymi.

Słoneczniki na tle drewnianego domu z błękitnymi okiennicami Lubbenau

A kolejny przystanek obowiązkowy po drodze na parking to chwila na pamiątkowe zdjęcia na tle pięknego domu z błękitnymi okiennicami i przepięknymi słonecznikami!

Do zobaczenia na turystycznym szlaku!