W marcu jak w garncu – tak mówi popularne polskie przysłowie. Jednak już niedługo, bo na początku kwietnia, przeniesiemy się do Azji – największego kontynentu na Ziemi. Wszystko za sprawą Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero im. Olgierda Budrewicza. Trzy dni prelecji, pokazów, wystaw i wydarzeń specjalnych.

Festiwal Równoleżnik Zero 2019 odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia, a tematem przewodnim będzie największy kontynent na Ziemi – Azja. Grono prelegentów podzieli się z nami swoją wiedzą, doświadczeniami, opowieściami i wspomieniami. Stali bywalcy na pewno znajdą dla siebie odpowiedni blok tematyczny. Natomiast ci, którzy przybędą na festiwal po raz pierwszy, połkną podróżniczego bakcyla i wrócą do Wrocławia za rok.

Olgierd Budrewicz – patron festiwalu

Zastanawialiście się kiedyś na tym, dlaczego kwietniowy festiwal podróżniczy nosi taką, a nie inną nazwę?

Równoleżnik Zero to tytuł książki autorstwa Olgierda Budrewicza, która jest zapisem jego pobytu w dzisiejszej Demokratycznej Republice Konga, a także Republice Konga. Sam autor był dziennikarzem, reportażystą i podróżnikiem. Dotarł do ponad 160 państw, a na podstawie swoich doświadczeń napisał wiele książek podróżniczych i stworzył mnóstwo zagranicznych reportaży.

W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł niespełna osiem miesięcy później.

Prelegenci festiwalu

W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział ponad 40 prelegentów. Zabiorą nas w podróż do Indii, Indonezji, Mongolii, Chin, Turcji i wielu innych. Ich wystąpień będzie można posłuchać za darmo w czterech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Nie mogąc doczekać się rozpoczęcia festiwalu, wpisałam już do kalendarza prelekcje, których z pewnością wysłucham. Możecie spodziewać się też mojej relacji z tego wydarzenia. 🙂

Swoją przygodę z festiwalem zacznę już 4 kwietnia od spotkania z Anną i Bogusławem Hajduk. Opowiedzą o ceremoniach pogrzebowych w Indonezji.

W sobotę natomiast wysłucham opowieści Eli Dobrzańskiej o tym, jak w zakonie buddyjskim odnalazła szczęście. Nie zabraknie również ciekawostek o podróżowaniu z dziećmi po Birmie (Maria Pertek). To, czego nie mogę doczekać się najbardziej… Dlaczego autostopem i jak wyglądała podróż na trasie Polska – Hong Kong (Dominik Gawron i Andrzej Kliś).

Jako fanka podróżowania transportem naziemnym, swoje spotkanie z festiwalem zakończę prawdopodobnie na prezentacji pt. Pociągiem przez Chiny (Agnieszka Jezior).

Nie sugerujcie się zupełnie moim subiektywnym wyborem tematów. Znajdźcie sami to, co Was zainteresuje, a może także zainspiruje do podróży – mniejszych lub większych.

Festiwal Podróżniczy 2019 – program

Źródło: rownoleznikzero.pl

Widzimy się 4-6 kwietnia w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu! 🙂