Kraj, który nie ma dostępu do morza, a z trzech stron otoczony jest górami. Graniczy z Polską, Austrią, Niemcami i Słowacją, a większość terytorium zajmują tereny wyżynno-górskie. Czechy – nasz południowy sąsiad. Kraj bogaty w atrakcje turystyczne, od którego dzielą nas niecałe trzy godziny drogi z Wrocławia. Jedną z tych atrakcji jest ścieżka w koronach drzew.

Ścieżka w koronach drzew

Atrakcja turystyczna otwarta w 2017 roku, położona w czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego w miejscowości Jańskie Łaźnie. Można podziwiać tam piękno lasów: od korzeni aż po korony drzew.

Ścieżka w koronach drzew Jańskie Łaźnie Karkonoski Park Narodowy Czechy

Zwiedzanie rozpoczyna się w podziemiu konstrukcji: centrum edukacyjnym, w którym można zobaczyć system korzeniowy drzew. Idąc do góry, przemierza się trasę o długości 1500 metrów. Po drodze można podglądać leśne życie, zobaczyć różne gatunki drzew – niektóre z nich są bardzo stare. Ścieżka wyposażona jest w tabliczki informacyjne oraz „lunety”, które nakierowują nasz wzrok na okazy przyrody opisane w poszczególnych punktach trasy.

Ścieżka w koronach drzew Jańskie Łaźnie Karkonoski Park Narodowy Czechy

Wieża ma 45 metrów, a z jej szczytu rozpościera się widok na piękne Karkonosze. Na samej górze znajdują się ławeczki, więc na spokojnie można podziwiać okoliczny krajobraz, np. jedząc drugie śniadanie.

Ścieżka w koronach drzew Jańskie Łaźnie Karkonoski Park Narodowy Czechy

Atrakcją dla odważnych jest zjeżdżalnia – dostępna za dodatkową opłatą. W ekspresowym tempie można zjechać na dół i podnieść sobie poziom adrenaliny.

Ścieżka w koronach drzew Jańskie Łaźnie Karkonoski Park Narodowy Czechy zjeżdżalnia

Jańskie Łaźnie

Miejscowość położona jest u podnóża Czarnej Góry. Z tego powodu zimą przyciąga fanów białego szaleństwa (znajduje się tam renomowany ośrodek narciarski). Jednakże, kto nie przepada za sportami zimowymi, może przyjechać tutaj latem i wybrać się na pieszy spacer po okolicy.

Czechy Jańskie Łaźnie

Na terenie uzdrowiska znajduje się sanatorium specjalizujące się w leczeniu dzieci z chorobą Heinego – Medina. W leczeniu chorób mięśni, układu nerwowego i oddechowego oraz chorób ortopedycznych i onkologicznych, wykorzystuje się tutaj wody termalne: wodorowęglanowo – wapniowo – sodowe.

Czechy Jańskie Łaźnie pijalnia wód uzdrowisko
Czechy Jańskie Łaźnie pijalnia wód uzdrowisko
Czechy Jańskie Łaźnie pijalnia wód uzdrowisko

Informacje praktyczne

Aktualne godziny otwarcia ścieżki w koronach drzew można znaleźć tutaj.

Bilety wstępu:

  • dorośli: 250 CZK,
  • dzieci: 190 CZK,
  • grupa zorganizowana (powyżej 15 osób): 190 CZK,
  • zjeżdżalnia: 50 CZK.
Widok ze ścieżki w koronach drzew na Jańskie Łaźnie w Czechach

Dojazd z Wrocławia samochodem zajmuje ponad 2 godziny (140 km – w zależności od wybranej trasy).

Po drodze można zwiedzić takie miejsca jak:

  • Kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła Bazylika Mniejsza w Strzegomiu,
  • zamek w Bolkowie,
  • Kościół Pokoju w Świdnicy,
  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie,
  • miasto Trutnov (Czechy).